Tuote | Määrä | Hinta |
---|
Sigma Cine 14mm T2 FF -objektiivi, ARRI PL

MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
---|---|---|
| ||
Toimitusmyyntituote! Voit pyytää tarkemman saatavuuden asiakaspalvelustamme sähköpostitse tai yhteydenottopyynnöllä.
Sigma 14mm T2 FF Cine-versio on uusi versio Sigman suositulle 14 mm f/1.8 Art -objektiiville! Tämä Cine-objektiivin tehollinen aukko vastaa yhä still-kameroissa käytettävää vastinettaan, mutta valovoima on ilmoitettu perinteisen f-luvun sijaan T-arvona, joka on absoluuttinen mittari valon läpäisylle. T-arvo ottaa huomioon objektiivin elementtien ja pinnoitteiden vaikutukset valon läpäisyyn, joten kameran kennolle saapuvan valon määrä pysyy vakiona kaikissa samoilla T-arvoilla varustetuissa objektiiveissa.
Sigman Cine-objektiivit eivät ole pelkästään vanhojen mallien uudelleenmuotoiltuja versioita. Esimerkiksi koko tarkennusrakenne on uudelleen suunniteltu, tarkennusrenkaan liike on erittäin pitkä tarkkoja tarkennuksia varten, ja objektiivi on täysin manuaalinen. Eri objektiivien mitoitus tarkennus-, aukko- ja zoom-renkaiden osalta on sovitettu yhteen, joten objektiivin vaihtaminen ei vaadi follow-focus -järjestelmän purkamista, vaan kuvaaminen voidaan jatkaa samoilla asetuksilla.
Sigma 14mm T2 FF Cine -objektiivi on kinokennon ultralaajakulmaisin ja valovoimaisin vaihtoehto, ja se piirtää kuvaa täyden 35 mm:n kokoisen kennolla. Myös Super35-koossa sen kuvauskulma on erittäin hyödyllinen. Muista sarjan Cine-objektiiveista poiketen, tässä objektiivissa ei ole suodinkierrettä.
Objektiivityyppi | Laajakulma |
---|---|
Tarkennustapa | Manuaalinen |
Objektiivikiinnitys | ARRI PL |
Katselukulma | 104.3° |
Kuvanvakaaja | Ei |
Suurin aukko | T2 |